M. NURULLAH TUNCER

Eğitim Durumu: Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tiyatro Dekor Kostüm Ana Sanat Dalı’nda lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladı.
1985-2002 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi, Sahne ve Görüntü Sanatları Bölümü Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. 1985 yılından itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları sanatçısı. 1987’den bu yana yağlı boya resim çalışmaları yapan sanatçı, 1990 ve 1996 yıllarında İstanbul’da iki sergi açtı. 100’e yakın oyunda dekor, kostüm ve ışık tasarımcısı olarak çalıştı.
Sahne Tasarımını Yaptığı İşlerden Bazıları:
Kırmızı, Orhan Pamuk’un “Benim Adım Kırmızı” romanın motiflerine göre / Martin Koçovski, Koproduksiyon: Küçük Dram Tiyatrosu, Bitola, Makedonya; Saraybosna Devlet Tiyatrosu ve Uluslararası MESS Tiyatro Festivali, Saraybosna, Bosna-Hersek; Ex Ponto Festivali, Ljubljana, Primorski Yaz Festivali, Koper, Slovenya ve Karadağ Devlet Tiyatrosu, Podgorica, Karadağ (2010), Siyah Kalem, İlhami Emin-Jordan Plevneş/Vlado Cvetanovski, Üsküp Türk Tiyatrosu (2009), Tartuffe, Moliere/Rahim Burhan, Kosova Devlet Tiyatrosu (2008), Kale, Meşa Selimoviç/Nebojşa Bradiç, Kruşevo Tiyatrosu/Belgrad Dram Tiyatrosu (2008), La Boheme, Giamo Puccini/Sulejman Kupusoviç, Saraybosna Devlet Opera ve Tiyatrosu (2007), Şen Dul, Franz Lehar/Stephanie Jamnicky, Hırvatistan Devlet Tiyatro ve Operası (2006),
Yönettiği Oyunlar:
Dar Ayakkabıyla Yaşamak, Duşan Kovaçeviç, İBB Şehir Tiyatroları (2012)
Dünyanın Ortasında Bir Yer, Özen Yula, İBB Şehir Tiyatroları (2010)
İntiharın Genel Provası, Duşan Kovaçeviç, İBB Şehir Tiyatroları (2010)
Derviş ve Ölüm, Meşa Selimoviç, Kocaeli Şehir Tiyatroları (2009)
Dünyanın Ortasında Bir Yer, Özen Yula, Bosna Devlet Tiyatrosu Zenica (2008)
Titanik Orkestrası, Hristo Boytçev, Qatar Tiyatro Grubu (2007)
Düdüklüde Kıymalı Bamya, Memet Baydur, Bosna Devlet Tiyatrosu Zenica (2006)
Manken, Daha Al Rahbi, Suriye Devlet Tiyatrosu (2006)
Sanatçı, ulusal ve uluslararası tiyatro ödüllerine sahiptir. Yönettiği oyunlar birçok uluslararası tiyatro festivaline katılmıştır.


OYUNCUNUN GELECEK OYUNLARI